Śląska kapela Jorgusie została założona w 1983 roku przez jej lidera Jerzego Moskała będącego twórcą muzyki, autorem tekstów, aranżerem, multiinstrumentalistą i wokalistą w jednej osobie. Nietypowość i zjawiskowość tej formacji wynikająca
z wizerunku, instrumentarium (banjo, bałałajka i gitara) tekstów piosenek, a przede wszystkim sposobu ich wykonania,  szybko spowodowała pasmo sukcesów.

Zespół zdobył nagrody grand prix w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Przemyślu, w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Tychach, Festiwalu Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Sławkowie i w Przeglądzie Kabaretów w Warszawie. Jako jedyna kapela ze Śląska wystąpili na I Kongresie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

"Jorgusie" zrealizowali wiele nagrań dla rozgłośni  Polskiego Radia w Katowicach,
a między innymi czołówkę do programu "Ligoniowe Radio". Nagrywali  również do Programu Pierwszego Polskiego Radia w Warszawie, a dla programu TVP1 zrealizowali cztery wideoklipy. Wzięli także udział w programie TVP1 "Kawa czy herbata" i w programie dla dzieci "Budzik". Kapela zaprezentowała też swoje piosenki w programie "Estrada dla wszystkich” w Telewizji Polsat.

Wraz z Radiowym Klubem Masztalskich nagrywali audycje na potrzeby programu Pierwszego Polskiego Radia "Lato z radiem". Mogą poszczycic się również prowadzeniem koncertu na katowickim rynku razem z Jurkiem Owsiakiem. Jerzy Moskała został zaproszony przez samego Piotra Skrzyneckiego
do współprowadzenia benefisu Andrzeja Afanasjewa, który miał miejsce w Knurowie, gdzie podczas wspólnego programu zaprezentowała się krakowska Piwnica
pod Baranami i Śląski Kabaret u Jorgusia. Do tego kabaretu byli zapraszani znani artyści: Jerzy Filar, Leszek Wójtowicz, Andrzej "Toluś" Skupiński, Arkadiusz Dera, Bogdan Kalus, Jerzy Ciurlok, Aleksander Trzaska, Lucjan Czerny, Kabaret "Długi", Edward Kozak oraz Jerzy Cnota. Jurek Moskała koncertował także razem z Józefem Skrzekiem.

Jorgusie niejednokrotnie byli twórcami i współorganizatorami festiwali, przeglądów
i różnych akcji.  Akcję sadzenia Drzew Dobrej Woli rozpoczął Arcybiskup Damian Zimoń sadząc pierwsze drzewo w Ogrodach Kurii Metropolitarnej w Katowicach
i ówczesny Prezydent Katowic Henryk Dziewior. W sumie zostało posadzonych 107 drzew, z czego warto wymienić te, które posadzone zostały przy asyście noblistów w Strefie Ekonomicznej w Żorach,  przy zabytkowej Radiostacji w Gliwicach i na lotnisku Muchowiec w Katowicach.

Kolejnym przedsięwzięciem podjętym przez zespół było zorganizowanie Festiwalu Twórczości Wszelkiej z Radiem Katowice, stworzenie cyklicznego programu radiowego "Na Śląsko Nuta" dla Radia Plus, a także wykreowanie programu rozrywkowego "Między młotem a kowadłem" oraz "Śląskiej Kuźni Talentów"
w TVP Katowice i projektu "Czarna Perła" dla Telewizji TVS.
Jorgusie redagowali cztery strony dla Tygodnika "Echo" , którego redakcja ma swą siedzibę w Tychach. Współpracowali też z browarem Tyskim koncertując kilkadziesiąt razy rocznie.

Obecnie nadal tworzą piosenki we własnym studiu nagrań i produkują do nich teledyski. Biorą również udział w programach Radia Katowice, Radia Piekary, Radia Fest i rozgłośni internetowych. Bywają gośćmi na Śląskim Kabaretonie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Ich ostatnio zrealizowanym pomysłem jest Tradycyjna Śląska Biesiada w ramach Projektu Stacja Śląsk przy Stowarzyszeniu Dziedzictwo Kultury. Są równiez pomysłodawcami Telewizji Polonijnej Tv Culture ,Gazety Polonijnej "Kulturalna Polska" Radia Polonia.net i Śląskiej Piwnicy Artycha. Wydali cztery śpiewniki, trzy kasety magnetofonowe i pięć płyt z własnymi utworami. Ostatnia z nich nosi tytuł "Trza se radzić".